Marokkói konyhaművészet

2007 október 21. | Szerző: |

 


A beduinok étkezési lehetőségeit a természet adta körülmények határozzák meg. Elsősorban tejet, sajtot, kecske-és birkahúsból készült nyársonsülteket esznek. Nagyobb ünnepek alkalmával töltött tevét készítenek, amihez gyakran száz kiló vöröshagymát, paradicsomot és több tál fűszert is felhasználnak. A fiatal teve húsa nem sokban különbözik a borjú húsától, a felhasználása is hasonló.


A legtöbb ételhez a marokkói asszonyok sokféle fűszert használnak. Például négyféle különböző ízű és erősségű őrölt paprikát, majoránnát, őrölt köményt- és koriandermagot, fahéjat, szegfűszeget, szurokfüvet és cayenne-i borsot, sáfrányt, gyömbért és petrezselymet. Ezeknek a fűszereknek a felhasználásával készülnek az olyan általunk is ismert, népszerű ételek, mint a fezi sült kolbászka, a csirke tagine birsalmával vagy a marokkói nemzeti étel, a kuszkusz.


A kuszkusz búzából őrölt dara, amelyet a marokkóiak vízzel és liszttel szónak be és a kezükkel addig formálják, amíg a daraszemcséket finom lisztréteg vonja be. Marokkóban nem pirítják, hanem lassan párolják az ételt. A kuszkuszt is mindig párolva készítik el, de sohasem főzik más étellel összekeverve. Kuszkuszpároló edényben gőzben párolják, aminek hatására megdagad és megpuhul. Hasonló módszerrel készítik a világszerte kedvelt különböző gőzölt csirkéket, enyhén fűszerezve és megtöltve.


Az ataif, a híres marokkó palacsinta, melyet kétféleképpen készíthetünk, sóval vagy cukorral. Ha sóval készítjük, akkor előételként spenótos, darált húsos vagy gombás töltettel tálalhatjuk. Aki az eredeti keleti édességet kedveli, ataif szirupba, vagy olvasztott mézbe mártsa az édes palacsintát. Készíthetjük még különböző nyers vagy párolt gyümölcsökkel úgy, hogy mint a rakott palacsintát, tejszínhabbal és pirított mogyoróval beszórva a tetejét. 


Végezetül egy fűszerkeverék receptje:


La Kama fűszerkeverék
Különösen Tangierben népszerű marokkói fűszerkeverék. Levesek, raguk, bárányhús ízesítésére használják. Az ötféle hozzávaló:



2,5 cm fahéjrúd
2 teáskanál szemes feketebors
2 teáskanál gyömbérpor
2 teáskanál kurkumapor
negyed teáskanál reszelt szerecsendió


A fahéjat és a borsot szárazon megpirítjuk, míg kiadja az aromáját. Megőröljük, és hozzákeverjük a többi fűszert. Azonnal felhasználjuk, vagy légmentes edényben, fénytől védve tároljuk.


(Forrás)

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Üzenj a blogger(ek)nek!

Üzenj a kazánháznak!

Blog RSS

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!